Dożynki

 Tradycyjnie, jak co roku w mojej parafii,  gminie, a później w powiecie odbyły się dożynki. Było uroczyście, kolorowo i wesoło. Wieńce dożynkowe, to w dzisiejszym czasie prawdziwe dzieła sztuki, by zrobić takie cuda  potrzeba ogromnych zdolności artystycznych i manualnych.


Część zdjęć pochodzi ze strony,Gminy Radziemice i Proszowice

Komentarze

  1. Miałam jechać na dożynki i w końcu nie pojechałam. Patrząc na te zdjęcia, oczywiście żałuję. hehe Wspaniałości potrafią wytworzyć ludzie. Fantastyczny jest ten domek i anioł, prawdziwe dzieła sztuki. <3 Pozdrawiam cieplutko, życzę miłego dnia. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Odnowiona i żałuj, bo następna taka impreza za rok. Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Te wszystkie słomiane wińce, bukiet, i różne inne twory, zawsze robią wrażenie! Niedawno wracałam z wizyty od lekarza ( 70 km ode mnie ) i w każdej mijanej wsi stały na rogatkach różne Baby i Dziady, z całą oprawą podożynkową. Czyżby nowa tradycja?
    Pozdrawiam pięknie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie to nowa tradycja. Obecnie słomę po kombajnie wiążą w takie okrągłe, wielkie bale i te właśnie służą do robienia ozdób dożynkowych. Takie Baby, Dziady, traktory albo jakieś zwierzęta stoją na rogatkach i informują albo zapraszają na dożynki.

      Usuń
  3. Patrząc na te dożynkowe wieńce można stwierdzić, ze ich kształty i ozdabianie z biegiem czasu ewoluowały.
    Kiedyś były skromniejsze, przybrane tylko żywymi kwiatami lub kwiatami z karbowanej bibuły, te na Twoich zdjęciach to małe dzieła sztuki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dawniej wieńce dożynkowe miały kształt stożka z okrągłą podstawą/ na kształt korony cierniowej P. Jezusa/ i noszone były przez żniwiarzy na głowie. Z biegiem czasu robiły się coraz większe, dziś masz rację niektóre to są dzieła sztuki.

      Usuń
  4. Jaki ten domek śliczny :) Zresztą wszystkie dzieła rąk ludzkich są piękne, bo włożone w nie uczucia powodują, że martwa rzecz nabiera życia :) Nie pamiętam aż takich cudów robionych dawniej, kiedy byłam dzieckiem. Utkwiły mi tylko jakieś śpiewy i tańce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Śpiewy i tańce też są, bo to jedyna okazja by wytknąć błędy władzy lokalnej czy innym decydentom. Pozdrawiam dożynkowo ;)

      Usuń
  5. Tak, wieńce dziś to prawdziwe dzieła sztuki. Jestem zawsze pod wrażeniem pomysłowości twórców. Choć kiedyś prostsze w wykonaniu, ale schodziła się cała wieś i wspólnymi silami były wykonywane. Była większa satysfakcja i radość ze wspólnie wykonanej pracy:)
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W mojej wsi tak właśnie jest że jak zbliżają się żniwa to każdy trochę zboża z własnego pola skosi, i do wicia wieńca zbierają się w świetlicy. Jest trochę trochę radości, lampka wina, taka integracja :)

      Usuń
    2. U nas już po nowoczesnemu, a szkoda...

      Usuń
  6. Dla mnie to małe arcydzieła jako końcowy efekt żmudnej i solidnej pracy wielu osób. Szkoda, że tak nietrwałe. Pozdrawiam Elizo :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda że nietrwałe, ale jest powód by w przyszłym roku się znów się spotkać przy wiciu wieńca :)

      Usuń
    2. Elizo, masz rację będzie powód do spotkania, rozmów i wspólnym wiciu.

      Usuń
  7. Chciałabym zamieszkać w tym prześlicznym domku! Nie robią takich w większych rozmiarach? :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pogadam z sołtysem, uzbiera się trochę więcej kłosów, znajdzie się troszkę większe pudło tekturowe i już, zamówienie przyjęte ;))

      Usuń
  8. Są jeszcze artyści, prześliczne korony , najładniejsze jest to że ludzie w tym czasie potrafią się zjednoczyć,poświecić swój czas i tworzyć takie cuda.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie każdy potrafi wić wieniec, w mojej wsi jest tylko kilka osób do wicia, reszta wybiera najładniejsze kłosy i podaje wijącym / jeszcze jest tam funkcja kelnera i barmana / ;))

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jesiennie kwiaty